Anketa

Máte dostatok informácií o nás a našich riešeniach ?

Aktuality / Predfinálny Windows 8 klope na dvere, Office pre tablety

Predfinálny Windows 8 klope na dvere, Office pre tablety

28. 5. 2012

Počas týždňa sme na Živé.sk podrobnejšie rozoberali podporu používania dvoch alebo viacerých monitorov v systéme Windows 8. Microsoft sľubuje vykonať viacero dôležitých úprav, aby podporu niekoľkých monitorov vylepšil a ich používanie zjednodušil - Windows 8: Lepšia práca s viacerými monitormi. Upravovať sa bude aj spôsob bootovania systému. Microsoft popracoval nielen na rýchlosti štartu systému, ale zároveň i úprave bootovacieho procesu. Všetko dôležité sa bude ovládať z jedného spoločného menu – aj prepínanie na iné systémy, obnova dát či vyvolanie príkazového riadku. Windows 8 by sa mal do bootovacieho menu prepínať v prípade problémov automaticky. Bude však možné prejsť do menu aj manuálne priamo z prostredia systému -  Windows 8: Správa štartovania i obnovy z jedného miesta.

Predfinálny Windows 8 by sa už čoskoro mal dostať do rúk záujemcom. Microsoft má podľa dostupných správ už prvého júna uvoľniť zostavenie známe ako „Windows 8 Release Preview“, pričom nadviaže na „Windows 8 Developer Preview“ pre vývojárov z minulého roka aj februárový „Windows 8 Consumer Preview“ určený pre spotrebiteľov. Hoci Windows 8 Release Preview ešte neprinesie zhodnú funkčnosť s finálnym produktom, vo veľkej miere naznačí, ako bude vyzerať dokončený Windows 8.

Spoločne s Windows 8 by sa v druhej polovici roka mohla objaviť aj špeciálna verzia kancelárskeho balíka Office. Bude určená pre tablety s operačným systémom Android a tiež tablety iPad od Apple. Okolo tohto projektu je však zatiaľ ešte dosť „hmlisto“. Hoci správy hovoria o príchode Microsoft Office pre tablety už v novembri - Microsoft Office pre tablety možno príde v novembri.

Problémy, novinky a investície Facebooku


Facebook ako popredná sociálna sieť sa v médiách skloňoval hneď niekoľkokrát. Spoločnosť vstúpila s veľkou slávou na burzu, no zatiaľ niet veľmi čo oslavovať. Dokonca sa vstup na burzu začína meniť na nočnú moru. Facebook totiž čelí žalobám, že cenu svojich akcií umelo nadhodnotil a navyše zamlčal investorom dôležité fakty - Facebook na burze vyvolal reťazec žalôb.
Niektoré ďalšie správy vyznievajú pozitívnejšie. Písali sme, že Facebook testuje nový dizajn Timeline a sociálna sieť nám oznámi, kedy si adresát prečítal správu.

Spoluzakladateľ Facebooku si chce budúci rok znížiť plat na jeden dolár ročne - Mark Zuckerberg budúci rok zarobí len jeden dolár a písali sme aj o potenciálne veľmi zaujímavej akvizícii na softvérovom nebi - Facebook zrejme kúpi Operu, vytvorí vlastný prehliadač.

Android a iOS posilňujú prevahu


Analytická spoločnosť IDC priniesla pohľad na rozvrstvenie operačných systémov na smartfónoch, ktoré boli dodané na trh v priebehu prvého kvartálu tohto roka. Dá sa skonštatovať, že dvojica Android a iOS posilňuje svoju dominanciu. Aktuálne vyše osem z desiatich smartfónov beží na jednom z dvoch spomínaných systémov. Výrazný prepad zaznamenáva Symbian, naopak polepšuje si aj mobilný Windows, no v absolútnych číslach počtu dodaných kusov mobilov zatiaľ nejde o žiadnu slávu.

Operačné systémy smartfónov, dodávky, počet kusov za prvé kvartál 2012

Mobilný OS
1Q12 objem dodávok
1Q12 podiel na trhu
1Q11 objem dodávok
1Q11 podiel na trhu
Medziročná zmena
Android
89,9
59,0 %
36,7
36,1 %
145,0 %
iOS
35,1
23,0 %
18,6
18,3 %
88,7 %
Symbian
10,4
6,8 %
26,4
26,0 %
-60,6 %
BlackBerry OS
9,7
6,4 %
13,8
13,6 %
-29,7 %
Linux
3,5
2,3 %
3,2
3,1 %
9,4 %
Windows Phone 7/Windows Mobile
3,3
2,2 %
2,6
2,6 %
26,9 %
Ostatní
0,4
0,3 %
0,3
0,3 %
33,3 %
Celkovo
152,3
100,0 %
101,6
100,0 %
49,9 %

Zdroj: IDC Worldwide Mobile Phone Tracker, počty v miliónoch
© 2011. KAnet. All rights reserved. Mapa stránky | Powered by Kentico CMS for ASP.NET