Anketa

Máte dostatok informácií o nás a našich riešeniach ?

Aktuality / O2 zrušilo rýchlostné limity u 3G internetových balíčkov a zlacnilo extra dáta

O2 zrušilo rýchlostné limity u 3G internetových balíčkov a zlacnilo extra dáta

18. 4. 2012

Mobilný operátor Telefónica O2 s účinnosťou oddnes zavádza dve významné zmeny v ponuke svojich internetových 3G balíčkov. Pre všetky balíčky operátor zvyšuje maximálne dosiahnuteľné rýchlosti, ktoré boli doteraz obmedzené pri sťahovaní na 512 Kbps u Internet do mobilu a 1024 Kbps u dvoch najvyšších balíčkov. Druhou zmenou je zníženie poplatku za ďalšie objednanie balíčka po jeho vyčerpaní, ktoré umožňuje navýšiť si limit prenesených dát namiesto zníženia rýchlosti na 16 Kbps po dosiahnutí limitu prenesených dát.

Mobilný operátor Telefónica O2 s účinnosťou oddnes zrušil rýchlostné limity u svojich 3G internetových balíčkov.

Operátor predstavil tri balíčky pre využívanie na 3G sieti, Internet do mobilu, Internet do mobilu Extra a Internet do notebooku, v júli minulého roka, detailne sme ich predstavili v tomto článku. V súčasnosti má v ponuke aj ďalší Internet do mobilu Mini.

Balíčky za mesačný poplatok postupne 3, 6, 8 a 11 eur umožňujú mesačne preniesť 100 MB, 500 MB, 1000 MB a 2000 MB, po prenesení tohto objemu dát sa následne zníži rýchlosť len na 16 Kbps.

Doteraz bola zároveň limitovaná maximálna dosahovaná rýchlosť sťahovania na 512 Kbps u Internet do mobilu a Internet do mobilu Mini a 1024 Kbps u dvoch najvyšších balíčkov. Rýchlosť odosielania dát bola limitovaná na polovicu týchto hodnôt.

Po zrušení limitov budú môcť zákazníci potenciálne dosahovať vyššie rýchlosti, keď 3G sieť O2 je vybudovaná s podporou technológie HSPA v konfigurácii s maximálnymi teoretickými rýchlosťami 14.4 Mbps / 5.76 Mbps. Maximálna teoretická rýchlosť downloadu je oddnes limitovaná len teoretickým maximom siete 14.4 Mbps, rýchlosť uploadu bude ale obmedzená na maximálne 2 Mbps kvôli obmedzeniu technológie v jadre siete.

U balíčkov Internet do mobilu a Internet do mobilu Extra sú naďalej ale aplikované pravidlá FUP limitujúce rýchlosť prenosu dát všetkých protokolov okrem vybraných najpoužívanejších protokolov.

Druhou zmenou je zníženie poplatku za ďalšie objednanie balíčka po jeho vyčerpaní, ktoré umožňuje navýšiť si limit prenesených dát namiesto zníženia rýchlosti na 16 Kbps. Doteraz zákazníci za takéto objednanie ďalšieho balíčka, ktorý môžu čerpať len do konca platnosti pôvodného balíčka, platili poplatok vo výške štandardného mesačného poplatku za daný balíček. Oddnes sú to tri eurá v prípade každého balíčku.

Doteraz si tak napríklad zákazník po vyčerpaní 500 MB v balíčku Internet do mobilu s mesačným poplatkom 6 eur mohol doobjednať ďalších 500 MB opäť za ďalších 6 eur, odteraz si ich môže doobjednať za 3 eurá.

O2 má zatiaľ výrazne menšie a menej kvalitné pokrytie svojej 3G siete ako konkurenti Orange a Telekom, ktorí navyše postupne nasadzujú 21 Mbps technológiu HSPA+ a technológiu Dual-Carrier s možnosťou využívania dvoch 5 MHz kanálov naraz pre potenciálne zdvojnásobenie reálnych rýchlostí. Na tento rok ale ohlásil operátor O2 výrazné rozšírenie pokrytia 3G siete, keď chce pokryť všetky okresné mestá a väčšinu miest nad 5 tisíc obyvateľov.
© 2011. KAnet. All rights reserved. Mapa stránky | Powered by Kentico CMS for ASP.NET